Alergia na białko mleka krowiego – jak z nią żyć

Bardzo często słyszy się ostatnio o tym, że coraz większa grupa noworodków zapada na alergię na krowie mleko. Dokładnie rzecz ujmując, uczula białko mleka krowiego. U dzieci, u których zaobserwowano wystąpienie alergii, zauważono przede wszystkim szorstką, zaczerwienioną skórę, głównie na policzkach.

Występowały u nich także inne objawy takie jak: wysypka w zgięciach kolanowym i łokciowym, kolka, bóle brzucha, wymioty, biegunka, stolce z obecnością krwi i śluzu, katar, zapalenie ucha, chroniczny kaszel, duszności. Aż trudno uwierzyć, że tak wielkie zmiany w organizmie może spowodować po prostu podanie mleka krowiego. Jednak jak podają badania alergia na mleko krowie jest najbardziej powszechną alergią wśród dzieci.

Alergia na krowie mleko jest bardzo uciążliwa, gdyż wiele produktów zawiera krowie mleko. W przypadku noworodków karmionych piersią także trzeba zachować bardzo duże środki ostrożności. Kobieta karmiąca powinna wykluczyć ze swojej diety mleko i jego przetwory. Należy pamiętać, że dziecko powinno mieć stwierdzoną alergię na mleko krowie. Matka nie powinna eliminować z diety produktów mlecznych profilaktycznie.

Alergia na białko mleka krowiego
Alergia na białko mleka krowiego

W starszym wieku należy odpowiednio zbilansować dietę. Pierwszym podstawowym krokiem jest wyeliminowanie z diety mleka i jego przetworów. W przypadku małych dzieci bardzo często zdarza się, że alergia na mleko krowie ustępuje. Dzieje się tak najpóźniej do trzeciego roku życia. Dlatego alergia na mleko krowie to nie wyrok dożywotniej diety bezmlecznej.

Zanim jednak objawy ustąpią dzieci nie powinny pić mleka, ani jeść produktów mlecznych. Zamiast tego wskazane są owoce i warzywa, mięso (należy zachować ostrożność przy cielęcinie i wołowinie), kasze, jajka, pieczywo. Szczególnie należy uważać na mleko kozie, gdyż może ono wywołać jeszcze większe reakcje alergiczne niż mleko krowie.

Alergia na mleko krowie to tak naprawdę alergia na białko krowiego mleka, które zawarte jest nie tylko w mleku, ale we wszystkich jego przetworach takich jak: kefir, maślanka, śmietana, jogurty, serki homogenizowane, twarożki, ser biały, żółty, topiony, masło, margaryna. Białko mleka krowiego znajdziemy także w innych produktach. Mogą to być niektóre gatunki pieczywa, maślane bułeczki, ciastka, czekolada, batoniki oraz różne produkty mrożone typu pierogi czy knedle. Baczną uwagę należy zwracać na etykiety produktów, tam znajdują się informacje czy dany produkt zawiera białko mleka krowiego.

W przypadku diety bezmlecznej należy zadbać o poziom wapnia w organizmie. Trzeba wtedy jego niedobory uzupełniać, włączając do diety produkty takie jak: brokuły, kapustę, pietruszkę, soję, sardynki, orzechy, migdały czy warzywa strączkowe typu fasola czy groch.

Z alergią na mleko krowie da się żyć normalnie. Na rynku istnieje wiele produktów specjalnie dla alergików i dieta pozbawiona mleka i jego przetworów może być również smaczna i ciekawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *