Borelioza, czyli bardzo groźne kleszcze

Kleszcze to pajęczaki, które dzielą się na kleszcze twarde, jakie to są częściowo okryte pancerzem, ale także miękkie. Kleszcze są pasożytami, które są groźne dla człowieka, ponieważ mogą powodować szereg różnych schorzeń, z których najgroźniejszym jest borelioza. W Polsce bardzo licznie występuje kleszcz pospolity, zwany także, jako pastwiskowy. Z całą pewnością należy go unikać, ponieważ jest wektorem bardzo wielu chorób.

Borelioza

Chorobą odkleszczową jest borelioza, zwana też, jako krętkowica kleszczowa. Jest to choroba zakaźna przenoszona na człowieka, ale także na niektóre zwierzęta. Warto zaznaczyć, że zakażenie człowieka tą chorobą najczęściej ma miejsce poprzez ślinę, bądź też wymiociny kleszcza. Najwcześniejszym objawem choroby jest wystąpienie rumienia, który to rozszerza się. Dodatkowo objawy są także podobne do grypy, obejmują ból, gorączkę a także ogólne osłabienie. W dalszym stadium choroba ta może przebiegać pod postacią zapalenia mięśnia sercowego, a także zapalenia stawów. W ostatecznym stadium choroby, może dojść do różnorodnych oraz groźnych powikłań neurologicznych.

rumień wędrujący borelioza
rumień wędrujący

Historia boreliozy

Szwedzki dermatolog w roku, 1909 jako pierwszy skojarzył rumień z ukąszeniem kleszcza, zaś francuski neurolog w roku 1922 połączył ukąszenie z objawami neurologicznymi. Warto wspomnieć, że w roku 1977 opisano dwanaście przypadków, kiedy to u dzieci doszło do zapalenia stawów. Wtedy po raz pierwszy zasugerowano, że odpowiedzialne mogą być za to kleszcze oraz posłużono się nazwą borelioza. Z kolei już rok po tym odkryciu odkryto przeciwciała, przeciwko chorobie w klasie IgM i IgG.

Etiologia

Mówiąc o chorobie, jaką jest borelioza, trzeba zaznaczyć, że wywołują ją krętki. Bakterie są przenoszone w ślinie kleszcza, zaś ten zaraża krętkiem nie tylko człowieka, ale także zwierzę. Kleszcze zakażają kolejnych żywicieli, a tym samym powodują utrzymanie się zarazków w środowisku. Udowodniono, że aż dziewięćdziesiąt procent przypadków zachorowania na boreliozę spowodowane było kontaktem z kleszczami. Zakażone kleszcze występują we wszystkich częściach Europy zaś ich częstość występowania waha się od 3 do 35 %. W obszarach lesistych procent ten sięga aż 45.

Epidemiologia

Borelioza jest chorobą odkleszczową, z którą spotkać się można na całym świecie. Jak donoszą statystyki największa liczba zachorowań dotyczy USA, Skandynawii oraz Rosji. Na terenie Polski najczęściej notuje się przypadku zachorowań w okresie od maja do listopada. Najwięcej, bo aż 80 % przypadków zachorowań mamy na przełomie lipca oraz czerwca. Wówczas to istnieje okres żerowania mikroskopijnych nimf kleszczy. Na terenie naszego kraju rejonem endemicznym jest szczególnie północna część. Największą ilość zachorowań notuje się w województwie podlaskim oraz zachodniopomorskim. Wzrost zachorowań nastąpił także w województwie małopolskim oraz śląskim.

Patomechanizm

Borrelia przedostaje się do ludzkiego organizmu, w chwili, kiedy ukłuje nas kleszcz. Co więcej, trzeba zauważyć, że ma ona możliwość przekraczania bariery mózg – krew, dlatego też możemy mówić o trudnościach podczas leczenia. Krętki, które dostają się do naszego organizmu w ciągu kilku tygodniu dostają się do układu nerwowego, do serca, a także do stawów. Borrelia usadawia się na ogół w skórze, naczyniach krwionośnych i dociera do rdzenia kręgowego. W ten sposób dochodzi do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, zaś bakteria wytwarza substancję, jaka jest odpowiedzialna za zaburzenia pamięci, problemy ze snem, czy też drętwienie kończyn. Jeżeli nie zachodzą próby leczenia wówczas następuje odczyn zapalny, zaś w konsekwencji może dojść do uszkodzenia stawu.

Boreliozę można zdiagnozować wykonując test obciążenia na boreliozę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *