Glista ludzka

Pasożytem, który wywołuje u człowieka chorobę glistnicę, jest glista ludzka. Jest to stosunkowo obfity i dużych rozmiarów robak, który bytuje w odcinku jelita grubego. Głównym żywicielem glisty jest człowiek, jednakże często pasożyt ten spotykamy także u zwierząt, a głównie u świń hodowlanych.

Glista ludzka

Jeśli chcemy wyjaśnić, w jaki sposób dochodzi do zakażenia glistą ludzką, warto wspomnieć, że zawsze dochodzi do tego za pośrednictwem zewnętrznego środowiska. Dzieje się tak, dlatego, że jaja pasożytów znajdują się w warzywach, owocach, ale także w wodzie i glebie. Najłatwiej i najczęściej ulegają gliście dzieci, albowiem to właśnie one nagminnie przenoszą do ust jaja glisty. W ten właśnie sposób jajo dostaje się do żołądka, a w tych warunkach wykluwają się larwy. W następnym etapie glista jest w stanie pokonać naczynka krwionośne i dostać się do żyły, a stąd już bardzo krótka droga do wątroby. Nierozpoznane w porę zakażenie glistą ludzką sprawia, że pasożyty dostają się także do tchawicy oraz oskrzeli. Glista ludzka, która żyje w ludzkim organizmie żywi się strawionym pokarmem, ale także w wyjątkowych przypadkach jest w stanie pobierać krew.

Jeżeli w organizmie człowieka glista występuje jedynie w małych ilościach, wówczas nie wywołuje żadnych poważnych zaburzeń. Jednakże w sytuacji, kiedy zakażenie przez długi czas nie jest leczone mogą pojawić się pewne objawy chorobowe. Najczęściej są to objawy o charakterze drażniącym, które powodować mogą choroby oskrzeli, schorzenia w obrębie kiszek, ale także biegunkę i podrażnienie wyrostka robaczkowego. Dodatkowo, jeżeli glista ludzka zaatakuje organizm dziecka wówczas może dojść także do zaburzeń na tle nerwowym, a niekiedy do ataków epileptycznych. Warto także wspomnieć, że pasożyt ten może wywołać askariozę. Na ogół trudno jest ustalić zakażenie glistą ludzką, można do tego celu wykonać np. badanie z zastosowaniem aparatu MORA, jednakże można zauważyć także inne objawy, które to świadczą o jej występowaniu. Najczęściej w takiej sytuacji cierpimy na kurczenie się jelit, kaszel, zawroty głowy, nerwicę oraz biegunkę. Dodatkowo wiele osób uskarża się także na obniżenie zdolności do wykonywania pracy.

Leczenie zakażenia glistą ludzką można wykonać z użyciem metody biorezonansu. Jest to jedna z najbardziej skutecznych form współczesnego leczenia. Oczywiście w raz z podjęciem tej metody ważna jest odpowiednia dieta. Warto w tym okresie spożywać dużo porów, dyni, oraz czosnku, bowiem glisty nie znoszą owych składników. Ważna jest także odpowiednia profilaktyka, która to istotna jest po zakończeniu kuracji. Należy, więc przestrzegać higieny osobistej, dokładnie myć surowe warzywa i owoce przed ich spożyciem, oraz trzeba unikać nieprzegotowanej wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *