Gronkowiec złocisty – zapalenia bakteryjne których trudno się pozbyć

Charakterystycznymi, a co więcej powszechnie znanymi zapaleniami bakteryjnymi są te, wywołane przez gronkowce. Na wstępie warto, więc wspomnieć, czym są i jakie są ich cechy charakterystyczne. Powiedzmy, więc, że gronkowce są zaliczane do bakterii w grupie Gram – dodatnich. Pod względem morfologii, gronkowce to ziarenkowce, które istnieją zawsze w dużych skupiskach. Oczywiście, najczęściej można podzielić je na wiele różnorodnych płaszczyzn, lecz charakterystyczne jest to, że zawsze są względnymi beztlenowcami.

gronkowiec złocisty
fot. CDC

Najpopularniejszym zakażeniem, z jakim w medycynie spotykamy się najczęściej jest to, jakie wywołuje gronkowiec złocisty, zanany nam także, jako Staphylococus aureus. Jeden z podstawowych gatunków gronkowców, jaki wywołuje chorobę, a w licznych przypadkach także doprowadza do stosunkowo ciężkich i trudnych w leczeniu zakażeń.

Gronkowiec złocisty najczęściej wywołuje zakażenia skóry, układu oddechowego, oraz układu moczowego. Zdarza się także, że atakuje on przewód pokarmowy i jest odpowiedzialny za zapalenia ropne stawów, czy też za zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Nowymi odmianami zakażeń, jakie zdołano współcześnie rozpoznać jest choroba Rittera oraz zespół wstrząsu toksycznego.

Gronkowiec złocisty to najczęściej spotykana odmiana, wywołująca zakażenie. Oprócz niej istnieje także szereg innych, lecz nie odgrywają one znaczącej roli. Niekiedy ich przypadki ujawniają się jedynie w weterynarii.

Niezwykle ważna jest szybka i profesjonalna diagnostyka zakażeń gronkowcowych, ponieważ nieleczone mogą wpływać na pogorszenie się stanu zdrowia pacjenta. Co więcej warto zauważyć, że niektóre zakażenia bakteryjne gronkowcami są odporne na leki. To sprawia, że nie działa na nie penicylina oraz tetracyklina, przez co stosowanie tych leków w schorzeniu jest całkowicie bezpodstawne.

Współcześnie w ramach działań medycznych zakażenia bakteryjne gronkowcami leczy się antybiotykami. Najbardziej popularna jest tutaj maść Detreomycyna oraz antybiotyk, w postaci zawiesiny, czyli Biodroxil. Jednakże to nie wszystkie możliwości. Coraz częściej w walce z gronkowcami lekarze stosują antybiotyki w tabletkach oraz te w postaci granulatu.

Często jednak, nawet po terapii antybiotykowej po mimo ustania objawów bakterie gronkowca pozostają w naszym organizmie aby po jakimś czasie znowu zaatakować. Wystarczy, jako przykład podać wrzody pojawiające się na nogach czy rękach, które często po zaniknięciu objawów, pojawiają się ponownie po tygodniach lub nawet miesiącach spokoju. Dzięki diagnozie aparatem MORA możliwe jest przeprowadzenie diagnozy na ich obecność w naszym organizmie, czego celem jest skuteczne wyeliminowanie bakterii gronkowca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *