Niezbędny kalendarz dla każdego alergika

W obecnym czasie skłonności alergiczne stają się dla wielu osób bardzo nasilonym problemem zdrowotnym. Co więcej należy zauważyć, ze skłonności alergiczne w wielu przypadkach towarzyszą nam do końca życia, a tym samym utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jednocześnie może się zdarzyć, że alergia, z którą się borykamy uciszy się, jednak mogą także objawy w znacznym stopniu się wzmocnić. W ciągu ostatnich lat alergia w bardzo szerokim stopniu się rozwinęła, jednakże istnieją naturalne, ale także medyczne metody, dzięki którym życie alergików może stać się lżejsze.

Jeśli jesteśmy alergikami bez wątpienia przyda nam się kalendarz pylenia roślin:

kalendarz alergików
Źródło: www.se.pl

Kalendarz alergików zawiera zestawienie pylenia pyłków, aktywności owadów, ale także oddziaływanie kurzu. Informacje te są nader przydatne dla każdego alergika i warto się z nimi zapoznać, albowiem w poszczególnych miesiącach możemy mówić o ich szczególnym nasileniu.
W tabeli ujęto najważniejsze alergeny z uwzględnieniem miesięcy, kiedy nasilenie ich pylenia staje się największe. Pylenie pyłków, w skład, których wchodzi: leszczyna, wierzba, olcha, brzoza, czy też dąb i topola. Oczywiście nie możemy zapomnieć także o pyłkach traw, pokrzywy oraz lipy.
Pylenie grzybów jak na przykład cladosporium, alternaria, aspergillus, także jest uciążliwe dla alergików.
Aktywność owadów, która może być szczególnie groźna dla osób uczulonych na jad
Pylenie kurzu, które jest szczególnie nasilone w okresie zimowym

Co i kiedy pyli?

Bez wątpienia dla każdego alergika ważne jest, jakie rośliny pylą w danym okresie, dlatego też taki kalendarz alergików jest na pewno ważny i należy zawsze sprawdzać, jakie podaje proporcje nasilenia pylenia pyłków.
Okazuje się, że stężenie pyłków oraz kurzu jest szczególnie duże w okresie wiosny oraz lata, jednakże zawsze warto mieć przy sobie leki albowiem bardzo wielka ilość roślin wegetuje jedynie w końcowym okresie zimy. Największe kłopoty z alergią będą mieć osoby uczulone na leszczynę w okresie lutego, zaś w marcu na olchę. Odpoczynku alergikom nie przyniesie także kwiecień, albowiem wówczas rozpoczyna się pylenie brzozy. Największe stężenie pyłków następuje w okresie maja, kiedy wiosna wita nas pełną parą. Jest to piękny okres, jednakże alergicy mogą odczuwać bardzo silne natężenie pyłków grabu, traw, a także grzybów aspergillus, które to mogą wywołać grzybicę skóry a nawet astmę oskrzelową. W okresie czerwca i lipca największą aktywność pokazują także zboża i trawy, z kolei zaraz po nich kwitnie bylica. W okolicach października i listopada alergicy są szczególnie narażeni na grzyby, komosę oraz kurz.

Skuteczna walka z alergią
Warto zauważyć, że niemalże przez cały rok alergicy spotykają się z problemem pyłków, dlatego też należy zachować szczególną ostrożność a także do swego organizmu wprowadzić produkty, które są bogate w witaminy oraz błonnik. Co więcej, w codziennej diecie trzeba ograniczyć produkty sztuczne, zawierające konserwanty. Alergicy powinni także podjąć próbę rzucenia palenia, a także ograniczenia napojów, które w swym składzie zawierają alkohol. Na uwadze trzeba mieć także, że nie tylko pyłki, owady, czy kurz to alergeny, ale równie dobrze mogą być nimi kosmetyki. Trudno jest pokonać alergię, lecz można sobie z nią radzić i zminimalizować jej skutki złego samopoczucia, zanim jednak zaczniemy z nią walczyć trzeba ją odpowiednio zdiagnozować. Bez wątpienia należy wykonać fachowe badania, ale także pomoże nam określić rodzaj uczulenia kalendarz alergików.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *