Roztocza – postrach alergików

Powszechnie wiadomo, że alergia jest skłonnością organizmu do nadmiernego reagowania na różnorodne bodźce, czyli substancje, jakie znajdują się w otoczeniu. Naturalnie żeby alergia wystąpiła musi być kontakt z substancją, jaka ją wywołuje, czyli z alergenem. Jeżeli mówimy o alergii na roztocza, jaka to też znana jest, jako alergia na kurz, musimy zaznaczyć, że kluczowymi alergenami są enzymy trawienne, jakie to są zawarte w odchodach roztoczy Der f1 oraz Der p1.

Skąd się bierze alergia?

Współcześnie nadal nie do końca wiadomo skąd bierze się alergia, jednakże z całą pewnością dużą rolę odgrywa tutaj uwarunkowanie genetyczne. Z tego też względu alergia bardzo często przechodzi z pokolenia na pokolenie i występuje w obrębie tej samej rodziny. Alergia pojawia się najczęściej w wyniku oddziaływania:

  • zanieczyszczenia powietrza,
  • dymów,
  • gazów,
  • zakażeń wirusowych

Czym są alergeny?

Alergenem może być bardzo wielka ilość potencjalnych substancji, dlatego też pokrótce warto przedstawić ich podział.

Alergeny dzielimy na:

  • alergeny wziewne, do których należą alergeny roztoczy, pleśni, sierści, czy też pierza
  • alergeny pokarmowe, jakim najczęściej jest białko i barwniki
  • alergeny kontaktowe jak na przykład cynk, czy też tworzywa sztuczne
  • alergeny iniekcyjne, którymi są jady owadów

Należy zaznaczyć, że alergeny roztoczy dostają się do dróg oddechowych wraz z wdychanym powietrzem. Co więcej, mogą one działać także, jako alergeny kontaktowe a tym samym wywoływać na skórze różnorodne reakcje alergiczne.

Roztocza

Czy alergii na roztocza można uniknąć?

Z całą pewnością zastanawiamy się, czy można zapobiegać alergii? Podstawowym elementem w tym celu jest możliwość jak największego ograniczenia działania na nasz organizm alergenów. Niestety na ogół jest to stosunkowo trudne, a najtrudniej jest wówczas, kiedy mamy do czynienia z alergenami wziewnymi. Najlepsze są konwencjonalne metody, które mogą przysłużyć się nam do ograniczenia alergenów roztoczy. Warto, więc często wietrzyć pomieszczenia, a także posługiwać się odkurzaczem, który ma specjalny flirt przeciwroztoczowy.

Postacie alergii na roztocza

Alergii na roztocza jest bardzo wiele, co sprawia, że występuje kilka postaci, a te zależą od drogi działania alergenu. Tym samym postacie alergii na roztocza mogą być różnorodne i objawiać się zatkanym nosem, wodnistym katarem, czy też swędzeniem skóry, a także łzawieniem oczu. Dodatkowo może pojawić się kaszel, uczucie duszności a także świszczący oddech.

Często objawy alergii na roztocza pojawiają się wieczorem i w nocy. W tym momencie dochodzi do kontaktu z alergenem w łóżku, a ten rodzaj alergenów może stać się przyczyną astmy. Objawy nie tylko kumulują się w układzie oddechowym, ale także mogą dotyczyć skóry, gdyż często zaobserwować możemy zaczerwienia, świąd, czy też obrzęki.

Dziecko a alergia na roztocza

Dzieci szczególnie dotkliwie odczuwają skutki alergii na roztocza. Objawia się to u nich nawracającym i bardzo uporczywym katarem, kaszlem a często także dusznością. Objawy te nasilają się w zimie, ale także mogą być również na wiosnę. W takiej sytuacji niezbędne są badania, które pozwolą rozpoznać alergię na roztocza i skutecznie jej przeciwdziałać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *