Terapia kwiatowa dr Bacha

Mówiąc o terapii kwiatowej, warto nadmienić, że jej wynalazcą jest brytyjski lekarz, homeopata Edward Bach. Człowiek ten większość swojego życia poświęcił, aby znaleźć naturalny środek, z pomocą, którego można uzdrawiać niemalże wszelkie dolegliwości, które dotyczą stanu psychicznego pacjenta. Bach przeprowadził szereg różnorodnych informacji, dzięki którym zauważył, że wewnętrzne napięcie, jakie znajduje się w człowieku powiązane jest z jego stanem psychicznym. Na napięcie to oddziałują, więc czynniki takie jak:

  • Stres
  • Niepokój
  • Lęk
  • Obawa
  • Frustracja
  • Żal
  • Tęsknota
  • Samotność

Takie czynniki niejednokrotnie objawiają się dolegliwościami fizycznymi i powodują, bóle żołądka, bóle głowy, nadciśnienie, czy nawet astmę. Bach traktował wszystkie te czynniki, jakie główne elementy, które w człowieku powodują dysharmonię i aby je uzdrowić, należy zacząć od umysłu człowieka. W tym celu musimy zwalczyć negatywne stany psychiczne, zaś w tym celu Bach posłużył się esencją kwiatów, które dziko rosną na polach. Już w bardzo szybkim czasie zauważono, że metoda doktora Bacha przynosi naprawdę znakomite efekty.

Oczywiście, należy zauważyć, że odkrycie wszystkich, znanych dziś 38 esencji kwiatowych było naprawdę długim procesem. Odkrywanie esencji prowadził w okolicy Oxfordshire. W tej okolicy Bach odkrył aż 38 esencji kwiatowych, w czym 37 esencji pochodzi z roślin zaś jedna z wody źródlanej.

Doktor Bach podzielił esencje kwiatowe na siedem grup:

  1. strach, lęk
  2. niepewność
  3. brak zainteresowania otoczeniem
  4. samotność
  5. nadwrażliwość na wpływy zewnętrzne
  6. przygnębienie, rozpacz i zwątpienie
  7. nadopiekuńczość i nadmierna troska o innych ludzi

Na czym polega terapia?

Żeby zilustrować jak działa terapia musimy posłużyć się przykładem „peeling off the onion”. Doktor porównał w niej człowieka do malutkiej cebulki. Człowiek już od młodych lat narażony jest bardzo często na szereg różnych czynników zewnętrznych, emocji i można je porównać właśnie do warstw cebuli. Wraz z upływem czasu emocje nawarstwiają się, zaś człowiek cierpi z różnorodnych powodów, przeżywa wiele emocji, stresu a tym samym popada w stany psychiczne, które mają negatywne podłoże. Jeśli mamy do czynienia z doświadczonym terapeutom można rozpoznać poszczególne stany psychiczne i radzić sobie z emocjami.

Esencje kwiatowe

Edward Bach stworzył alternatywną metodę leczenia, dzięki której możliwe staje się leczenie problemów psychicznych i psychologicznych. Leczenie takich schorzeń, odbywa się właśnie za pomocą terapii esencjami kwiatowymi, jaka została opisana przez doktora Bacha w latach 1928–1935. Esencje kwiatowe przechowywane są w buteleczkach stworzonych z brązowego szkła. Wszystkie esencje w swoim składzie zawierają alkohol i mogą być podawane zarówno po rozcieńczeniu jak i bez niego. Warto nadmienić, że leki te przyjmuje się podjęzykowo. Badania potwierdziły, że esencje kwiatowe są skuteczne i doskonale, a przede wszystkim w sposób naturalny działają na nasze zdrowie. Dodatkowo wyciągi z kwiatów stworzone przez Bacha nie uzależniają, a także nie wywołują żadnych skutków ubocznych. Doskonale pomagają zwalczyć stres, pokonać negatywne emocje i skutecznie niwelują objawy wielu chorób.

Sposoby przygotowywania

Doktor Bach pracując nad esencjami kwiatowymi przygotował dwie metody ich sporządzania. Pierwszą z nich jest metoda słoneczna, zaś drugą metoda przez gotowanie. Do wykonywania esencji kwiatowych należy używać jedynie kwiatów, które rosną dziko zawsze na stanowiskach naturalnych, z daleka od dróg i osiedli ludzkich.

38 esencji kwiatowych sporządzonych przez doktora Bacha:

  1. Agrimony (rzepik pospolity)
  2. Aspen (topola osika)
  3. Beech (buk zwyczajny)
  4. Centaury (centuria pospolita)
  5. Cerato (Ceratostigma willmottianum)
  6. Cherry Plum (śliwa wiśniowa)
  7. Chestnut Bud (pąki kasztanowca)
  8. Chicory (cykoria podróżnik)
  9. Clematis (powojnik pnący)
  10. Crab Apple (jabłoń niska)
  11. Elm (wiąz angielski)
  12. Gentian (goryczuszka gorzkawa)
  13. Gorse (kolcolist zachodni)
  14. Heather (wrzos zwyczajny)
  15. Holly (ostrokrzew kolczasty)
  16. Honeysuckle (wiciokrzew przewiercień)
  17. Hornbeam (grab pospolity)
  18. Impatiens (niecierpek gruczołowaty)
  19. Larch (modrzew europejski)
  20. Mimulus (kroplik żółty)
  21. Mustard (gorczyca polna)
  22. Oak (dąb szypułkowy)
  23. Olive (oliwka europejska)
  24. Pine (sosna zwyczajna)
  25. Red Chestnut (kasztanowiec czerwony)
  26. Rock Rose (posłonek rozesłany)
  27. Rock Water (woda źródlana, z naturalnego źródła wypływającego ze skał)
  28. Scleranthus (czerwiec roczny)
  29. Star of Bethlehem (śniedek baldaszkowaty)
  30. Sweet Chestnut (kasztan jadalny)
  31. Vervain (werbena pospolita)
  32. Vine (winorośl właściwa)
  33. Walnut (orzech włoski)
  34. Water Violet (okrężnica bagienna)
  35. White Chestnut (kasztanowiec zwyczajny)
  36. Wild Oat (stokłosa gałęzista)
  37. Wild Rose (róża dzika)
  38. Willow (wierzba biała)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *