Wirusy – zapalenie wirusowe

Niezwykle istotnym zagadnieniem medycznym są zapalenia bakteryjne i wirusowe i to właśnie im należy poświęcić nieco czasu, ponieważ w codziennym życiu bardzo często spotykamy się z nimi. Znane są nam one, jako wirusy i często zagrażają naszemu zdrowiu, a niekiedy nawet i życiu.

Wyjaśniając, więc czym są zapalenia wirusowe, warto w pierwszej kolejności powiedzieć, że są to niezwykle skomplikowane cząsteczki, które to pod żadnym pozorem nie mają struktury komórkowej.  Dzieje się tak, dlatego, że wirusy składają się z białek oraz kwasów o charakterze nukleinowym. Co więcej, warto wspomnieć, że wirusy w swym składzie mają także RNA oraz DNA.

wirus

Wielka ilość lekarzy, którzy współcześnie działają w medycynie zastanawia się czy wirusy, które wywołują zapalenia wirusowe można uznać za organizmy o charakterze żywym? Z kolei wedle wielkiej ilości współczesnych definicji medycznych wirusy te są żywe, bowiem wykazują wiele cech, które są charakterystyczne dla istot żywych. Cechami tymi są przede wszystkim:

  • Rozmnażanie
  • Metabolizm
  • Wzrost
  • Kwas nukleinowy zawarty w ich organizmach
  • Występowanie białek

Niestety, jak do dnia dzisiejszego nie ma ustalonej żadnej definicji, która odnosiłaby się do funkcji wszelkich wirusów. Dzieje się tak, dlatego, że są one bardzo różnorodne. Najczęściej jednak cechują się bardzo małymi rozmiarami. Stwierdzono nawet, że najmniejszy wirus ma 400 nm i jest mniejszy od wszelkich bakterii, które dotychczas zostały poznane.

Charakterystyczne wśród wirusów jest także to, że nie są one zdolne do samoistnego rozmnażania się. Aby powielić swe geny wykonywany jest proces namnażania. W tym z kolei celu wszystkie wirusy wykorzystują aparat kopiujący, ktróy jest zawarty w komórkach o charakterze żywym. Niezwykle charakterystyczne jest to, że wirusy mogą wywoływać zapalenia wirusowe we wszystkich typach organizmów. To sprawia, że ulec nim może człowiek, zwierzę a nawet roślina.

Uwzględniając w badaniach budowę wirusa, jako organizmu samodzielnego powiedzieć musimy, że niezwykle istotną rolę odgrywa tutaj wirion. Jest to, bowiem pojedyncza, aktywna jednostka, która wykazuje, iż w jej obrębie istnieją kapsydy oraz kwas nukleinowy. Bardzo często zdarza się także, że wirusy są otoczone osłonką lipidową. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce, kiedy mówimy o budowie serotypów. Błona, jaką posiadają jest im potrzebna po to, aby wywołać infekcję, ale także, dlatego, że za jej pomocą mogą rozmnażać się przez pączkowanie.

W ogólnej genetyce wirusów niezwykle ważny jest fakt, że zawsze zawierają jedynie jeden rodzaj kwasu nukleinowego. Z tego też względu w prowadzonych badaniach doszło do wyróżnienia kilku najważniejszych i najczęściej występujących form:

  • DNA, – do których to wchodzą wirusy jednoniciowe, oraz dwuniciowe
  • RNA, – jakie zawierają wirusy o podatności dodatniej, oraz ujemnej

Do każdego zakażenia wirusowego zawsze dochodzi w chwili, kiedy wirusy się namnażają. Rozpoczyna się ów proces w wirionie i szybko powiela się, przez co powstają groźne dla nas infekcje. Takie zakażenie może bardzo różnorodnie przebiegać, lecz mimo tego możemy wyróżnić etapy, które zawsze są identyczne.

W pierwszej kolejności w chwili, kiedy rozwija się zapalenie wirusowe dochodzi do adsorpcji. W tym procesie następuje zjawisko, które polega na przyleganiu wirusa do ścianki komórki. Oczywiście dochodzi także do połączenia się wirusa z receptorem, a kolejno receptor wiąże się z białkiem.

Następnym etapem w ramach, którego rozwija się zapalenie bakteryjne jest penetracja. W tym etapie wirus wnika do komórki i może wystąpić zjawisko fuzji, wiropeksji oraz wślizgiwania się.

Ważnym etapem, bez którego zakażenie nie mogłoby się w żaden sposób rozwinąć jest produkcja białek wczesnych. Białka odpowiedzialne są za zmianę metabolizmu komórki, a tym samym mamy do czynienia z replikacją genomu. Najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, że produkcja białek odbywa się za pomocą kodów genetycznych. Dzięki temu wirus może się wdrożyć i wywołać spustoszenie w organizmie gospodarza.

Współcześnie w obrębie medycyny możemy mówić o kilku różnorodnych zakażeniach bakteryjnych. Najbardziej popularnym jest zakażenie miejscowe. W tym przypadku wirusy i bakterie nie rozprzestrzeniają się po całym organizmie, lecz przeciwnie skupiają się jedynie w obrębie jednego miejsca w ciele człowieka, zwierzęcia czy też innego organizmu żywego. Występuje także odrębne zakażenie noszące nazwę uogólnionego. Takie zakażenie bakteryjne wywołane jest przez stany gorączkowe. W tym rodzaju zakażenia dochodzi do przedostania się wirusów do krwi. Najczęściej w wyniku takich zakażeń są atakowane płuca, wątroba, nerki a także ogólny układ nerwowy.

Współcześnie w świecie medycznym rozpoznano już ogromną ilość różnorodnych wirusów. Najbardziej popularnymi są te, które wywołane są przez gronkowce i paciorkowce. Oczywiście w ich obrębie możemy także wyróżnić grypę, HIV, wirus choroby Heinego-Medina, wirus Ebola, czy też zapalenie bakteryjne, jakim jest odra.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *