Zapalenie krtani – jak skutecznie się przed nim bronić

Zapalenie krtani – specyfika

Zapalenie krtani to choroba, która dotyczy górnych dróg oddechowych. Najczęściej spowodowana jest infekcją wirusową, jednakże coraz częściej towarzyszy zakażeniom bakteryjnym. Wreszcie, zapalenie takie wywołać mogą lotne toksyny bądź zaburzenia immunologiczne. Choroba często występuje wraz z zapaleniem gardła czy tchawicy. Największa częstotliwość zachorowań przypada na miesiące jesienno – zimowe (zwłaszcza październik i listopad).

Postacie choroby

Zapalenie krtani może przebiegać w dwóch postaciach: ostrej lub przewlekłej. Zapalenie ostre na ogół trwa kilka dni i dochodzi w nim do lokalnego uszkodzenia nabłonka krtani. Zmiany te nie są jednak niebezpieczne i goją się nie pozostawiając po sobie żadnych zmian. Zapalenie przewlekłe charakteryzuje się tym, iż w wyniku przedłużającej się infekcji powstawać mogą włókniste zmiany. Ponadto, rozwojowi przewlekłego zapalenia krtani sprzyjać może alergia, refluks żołądkowy, zaburzenia hormonalne, palenie papierosów, alkoholizm, praca w suchych pomieszczeniach bądź wśród pyłów lub chemicznych oparów.

Zapalenie krtani w zgoła odmienny sposób przebiega u dzieci i dorosłych. Spowodowane jest to różnicami anatomicznymi w budowie krtani. U naszych pociech bowiem, narząd ten występuje nieco wyżej. Poza tym, pod warstwą błony śluzowej znajduje się wiele tkanki łącznej, która ma tendencje do obrzękania. W rezultacie doprowadzić to może do trudności w oddychaniu.

Innymi symptomami zapalenie krtani jest charakterystyczna chrypka, trudności w mówieniu, zmieniony głos, kaszel, drapanie w gardle, gorączka, dreszcze oraz ogólne ‘grypowe samopoczucie’.

Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani

Najskuteczniejszymi sposobami leczenia tej choroby jest przede wszystkim unikanie palenia papierosów oraz alergenów wziewnych. Warto także zadbać o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Można to zrobić poprzez wieszanie mokrego prania w pokoju czy zakup jonizatora. Metody te będą jeszcze bardziej pożądane podczas intensywnego ogrzewania pomieszczeń zimą. Pamiętać także trzeba o minimalizowaniu używania narządu głosu na czas trwania choroby.

 Domowe sposoby leczenia zapalenia krtani

Na szczęście, zapalenie krtani zatrzymać można domowymi sposobami. Przede wszystkim warto często spożywać duże ilości wody (ok. 2 litrów) mającej temperaturę pokojową. Zapewni to właściwe nawodnienie tego narządu, który w czasie infekcji jest wysuszony oraz narażony na podrażnienia. Poza tym, do herbaty warto dodawać cytrynę. Sprzyja to mianowicie rozrzedzeniu zalegającego śluzu, a dzięki temu łatwiejszą jego ewakuację. Nie powinno się również zapominać o płukaniu gardła mieszanką z soku z cytryny i miodu. Zapewni to ochronę gardła przed podrażnieniami. Niezwykle skuteczną metodą jest także picie roztworu sporządzonego z jednej łyżeczki octu winnego oraz z pół szklanki ciepłej wody. Mieszankę należy spożywać co pół godziny w czasie siedmiu godzin. Jeszcze inną substancją jest syrop z cebuli, miodu i cytryny. Do jego przygotowania należy pokroić 3 cebule i zalać je czterema lub pięcioma szklankami wody. Po uzyskaniu gęstego płynu, trzeba go odcedzić. Do szklanki z ciepłą wodą dodać należy 5 łyżek syropu, łyżkę miodu oraz kilka kropel soku z cytryny. Warto także pamiętać o unikaniu picia kawy oraz mocnej herbaty. Wreszcie, przyśpieszyć leczenie zapalenia krtani można biorezonansem. Urządzenie działa poprzez elektrody, których zadaniem jest emisja zmiennego pola elektromagnetycznego. Również komórki w organizmie człowieka posiadają swoistą częstotliwość rezonansową (biorezonansową), która ulega zmianom w zależności od faktycznego stanu chorego. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie diagnozy i skuteczna walka m. in. z zapaleniem krtani.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *