Zapalenie wirusowe wątroby typu C

Coraz częściej w medycznych określeniach pojawia się zapalenie wirusowe wątroby typu C, które to nie jest niczym innym jak żółtaczką C. Na chorobę tą cierpi coraz częściej ogromna ilość ludzi, co sprawia, że na jej temat powinniśmy powiedzieć, chociaż parę słów.

Zacznijmy, więc od tego, ze zapalenie wirusowe typu C jest wywołane przez wirus, który został odkryty stosunkowo późno albowiem w roku 1989. Współcześnie uważa się, że zapalenie to jest jednym z największych epidemiologicznych problemów, jakie występują na świecie.

Przyczyn wedle, których rozwija się zapalenie wirusowe jest niewiele, jednakże są one bardzo groźne, nie tylko dla ludzkiego zdrowia, ale bardzo często nawet życia.

Główną przyczyną zapalenia wirusowego jest jednoniciowy wirus HCV. Jest to wirus, który może rozprzestrzeniać się poprzez krew, głownie przez:

  • przetoczenie krwi, która jest zakażona
  • bezpośredni kontakt z krwią osoby chorej
  • źle wysterylizowany sprzęt medyczny
  • używanie przedmiotów higieny osobistej osoby chorej

Oczywiście należy wiedzieć, że codzienne kontakty z osobą, która jest zakażona wirusem na przykład w szkole czy też w pracy, nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Dodatkowo wirus nie rozprzestrzenia się także poprzez kichanie, czy też kaszel.

Mówiąc o objawach zapalenia wirusowego należy zaznaczyć, że w początkowym stadium choroby nie ma żadnych objawów, co sprawia, że niekiedy nawet nie wiemy o jej istnieniu. Z tego też względu szybko może przerodzić się w chorobę przewlekłą i bardzo trudną do leczenia.

zapalenie wirusowe wątroby typu C

Okazuje się, że aż osiemdziesiąt procent osób przez pierwsze lata nie wiedzą o istnieniu choroby, albowiem przebiega ona bez żadnych objawów, zaś, jeśli już są to są one niespecyficzne, a z tego względu mogą być mylone z innymi schorzeniami.

Najczęstsze objawy zapalenia wirusowego są:

  • Zmęczenie
  • Mniejszy apetyt
  • Zmiana barwy skóry
  • Osłabienie organizmu

W chwili, kiedy mamy do czynienia jedynie z tymi objawami z całą pewnością trudno jest rozpoznać zapalenie wirusowe. Najczęściej ma to miejsce w ramach przypadku, kiedy wykonujemy systematyczne badania krwi. Charakterystyczne objawy zakażenia pojawiają się dopiero po kilku latach od jej powstania. Dzieje się tak, dlatego, ze rozwija się marskość wątroby, a także następuje powolne zwłóknienie tego narządu.

Jak dowodzą badania medyczne niemalże u ¼ osób, które są zakażone wirusem, wirus podlega samoistnemu usunięciu z organizmu. Najczęściej ma to miejsce w czasie pierwszych miesięcy od zakażenia. Niestety jednak nie zawsze mamy do czynienia z taką sytuacją, albowiem często bakterie przechodzą w przewlekłą chorobę, z którą bardzo trudno się walczy. Cały proces leczniczy jest bardzo długi, a w wielu przypadkach trwa niemalże rok. Niekiedy także przebiega on z licznymi powikłaniami, dlatego też musimy oprócz leczenia zastosować odpowiednia dietę. Do zdiagnozowania zapalenia wirusowego możemy zastosować metodę biorezonansu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *